Коронавірусна інфекція: проблема сьогодення

1ё

Коронавіруси відносяться до сімейства РНК-вірусів, що налічують близько 40 видів, які вражають людину і тварин. Найчастіше коронавіруси вражають тварин: собак, котів, курей, свиней, корів і т.д. Коронавірусів, які передаються людині, було до недавнього часу всього 6. Але спалах вірусної пневмонії в Китаї виявив сьомий, невідомий досі штам коронавірусу. Раніше вважалося, що коронавіруси не є небезпечними для людей. Дійсно, 4- їх види або переносяться легко, або взагалі не відчуваються людиною. Найчастіше це легкі респіраторні або шлунково-кишкові розлади. А от інші три можуть призвести навіть до летальних наслідків.
Ситуація з «тваринним» вірусом не рідкісне явище. Вірус грипу перейшов до людей від птахів. Коклюш, наприклад, ми отримали від свиней ще на початку нашої ери, а кір – від домашньої худоби. Віспа, свого часу, нам також «дісталася» від верблюдів.Кожного разу простежується тенденція: як тільки патогени надходять від тварин, вони викликають більш важкі захворювання, ніж наші звичні віруси. Тому що «прибулець» не встиг пристосуватися до людини, та не встиг адаптуватися.Те саме відбувається з коронавірусами. Час від часу ми спостерігаємо нові випадки зараження людини новими штамами коронавірусів, що викликають важкі захворювання.
Існують два основні типи коронавірусу котів, якими можуть заразитися коти й кошенята: кишковий коронавірус та коронавірус, що спричиняє інфекційний перитоніт котів (FIP). Так званий «кишковий» коронавірус переважно вражає кишечник. Він розмножується там і може спричиняти діарею – найчастіше в кошенят, особливо коли вони живуть разом з іншими котами. Коронавірус, який спричиняє інфекційний перитоніт котів, зараз вважається мутованою формою кишкового коронавірусу. Учені поки не змогли з’ясувати, як відносно безпечний коронавірус перетворюється на інфекційний перитоніт котів, який має високу летальність.
Хвороба, спричинена коронавірусом, унікальна тим, що не має перших симптомів як таких. Взагалі цей вірус дуже поширений у природі і 80% кішок живуть із ним. Потрапляючи в організм, вірус проникає в кишківник, викликає легкий пронос, після чого кішка одужує. Але у 10% тварин (із цих 80%) із поки що незрозумілих причин цей вірус мутує і викликає неадекватну реакцію імунної системи, що призводить до витоку рідини в черевну чи грудну порожнину, через, що кіт помирає.
Також коронавірусний ентерит буває у собак, і навіть свиней. Свою назву вірус отримав через кільцевидну форму та характерні вирости у вигляді зубців корони у мікроскопі.
Коронавірус тварин має схожість з подібною інфекцією у людей, але кіт чи собака не можуть стати причиною захворювання, хоча з легкістю «передають» його іншим тваринам.
Основним шляхом передачі COVID-2019, вірогідніше за все, є передача від людини до людини. Відома наразі інформація вказує на те, що COVID-2019 має тваринне походження. Поточні дослідження мають важливе значення для виявлення тваринного джерела (включаючи види, які мають до цього відношення) та встановлення потенційної ролі тварин, як природних резервуарів цієї хвороби.
Однак, наразі немає достатньої кількості наукових доказів, які необхідні для виявлення джерела або пояснення шляху передачі вірусу від тварини до людини.
Дані, отримані в результаті проведення генетичного секвенування, показують, що вірус COVID-2019 є дуже близьким до коронавірусу (CoV), який було виявлено серед кажанів роду Rhinolophus (кажан підковик). Існує вірогідність, що передача вірусу від тварини до людини включала проміжного носія.
Пріоритети серед досліджень для виявлення тваринного джерела обговорювалися в рамках засідання неформальної дорадчої групи МЕБ з питань COVID-2019 та були презентовані Президентом Робочої групи МЕБ з питань диких тварин в рамках Форуму з Глобальних Досліджень та Інновацій ВООЗ.
Не було жодних повідомлень про захворювання домашніх або інших тварин на COVID-2019 та наразі немає жодних підтверджень, що вони відіграють значну епідеміологічну роль у розповсюдженні цієї хвороби людей. Однак, зважаючи на те, що люди та тварини іноді можуть поділяти хвороби (відомі як зоонози), наполегливо рекомендується обмежити контакти з домашніми або іншими тваринами особам, які хворі на COVID-2019, поки не буде відомо більше інформації про вірус.

Доцент кафедри епізоотології та ветеринарного менеджменту Северин Раїса Василівна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *