Історія кафедри

Кафедра фізичного виховання була організована 24 березня 1948 року згідно наказу Міністерства вищої освіти колишнього СРСР за № 98 від 23.02.1948 р. та наказу  по Харківському зоотехнічному інституту за № 59 від 24 березня 1948 року.

До цього фізичне виховання викладалось на кафедрі військової підготовки, до складу якої входили 3-4 викладачі фізичного виховання.

В Харківському зоотехнічному інституті на той час працювало три викладачі: Курінний Г.Є. – (1914-1988), який працював в інституті з 1938 р. до 1975 р., Рак О.М. – з 1946 по 1950 рр., Євдокимова Л.Ф. – з 1946 по 1950 р.

Після утворення кафедри фізичного виховання, кафедру очолив Григорій Євстаф’євич Курінний – великий організатор і вихователь, ентузіаст фізичного виховання. Він працював в інституті із самого початку його заснування, 27 років очолював кафедру, виховав не одне покоління викладачів, користувався повагою студентів, співробітників інституту. У ветеринарному інституті була аналогічна ситуація. Після утворення кафедри, її  очолював В.Д. Кірівцев, який працював в ХВІ з 1946 року по 1961 рік.

У 1948 році на кафедру прийшов працювати Олексій Іванович Каніщев – бронзовий призер СРСР з боксу. Він працював з 1948-1955 рр. Повернувся, після демобілізації, працювати на кафедру Микола Карпович Калашников (1992-1994), він працював з 1948 по 1988 рік – був великий ентузіаст баскетболу, перший тренер  баскетболістів.

В 1948 р. після закінчення війни, демобілізувався і прийшов працювати на кафедру лаборантом майбутній беззмінний голова спортивного клубу та майбутній завідувач кафедри Василь Павлович Чуб (1926-1992), призер Центральної Ради  ДСТ „Урожай”, член збірної команди ДСТ „Урожай” з велосипедного спорту. В.П. Чуб більше 40 років віддав  вихованню студентської молоді. Був відмінним вихователем і тренером з велосипеду, кульової стрільбі, лижного спорту. Дуже багато зробив для розширення та вдосконалення матеріальної бази кафедри, спортивно-масової роботи. В 1968 р. успішно закінчив заочно Харківський педагогічний інститут, факультет фізичного виховання і був зарахований в штат кафедри викладачем.

В 1956 р. на кафедру прийшли працювати викладачами – Стегайло В.М. (1956-1958). Майстер спорту Кічігін В.С. – лижний спорт та легка атлетика.

В 1960 р. в зв’язку з об’єднанням ХВІ та ХЗІ в один Харківський зооветеринарний інститут, кафедру фізичного виховання очолив Г.Є. Курінний. З ветеринарного інституту прийшли працювати К.К. Шабельник – тренер з волейболу та В.С. Бобрижний (1961-1963) – тренер з футболу. Поряд з штатними викладачами , на кафедрі працювали викладачі-тренери з видів спорту: Юліан Драйзер – спортивна гімнастика, який за 2-3 роки з новачків робив спортсменів І-го розряду. С.Н. Старов – тренер з  важкої атлетики, В. Хомутов – волейбол. Кафедра поступово поповнювалась молодими викладачами: Друзь В.А. (1963-1999 рр.)  – тренер спортивної гімнастики. Після закінчення технікуму фізичної культури в 1963 р. прийшов працювати  інструктором стадіону і тренером футбольної команди Афендіков  А.І. Після закінчення Харківського педагогічного інституту в 1968 р. став штатним викладачем кафедри фізичного виховання.

1973-1977 Манохін М.В. – майстер спорту, тренер з важкої атлетики, 1973-1977 Молчанов В.Г. – тренер з легкої атлетики, 1971-1982 Джанашия Т.В. – тренер з волейболу, 1978-1985 Майстренко А.І. – тренер з баскетболу, 1982-1985 Танец О.О. – майстер спорту, тренер з вільної боротьби, 1985-1993 Шпір Б.М. – майстер спорту, тренер з вільної боротьби, 1985-1989 Першин О.І. – – майстер спорту, тренер з біатлону, 1980-1985 Житіньов О.І. – тренер з лижного спорту, 1986-1991 Першина Н.С. – тренер з баскетболу, 1985-1995 Чеглаков О.І. – – майстер спорту, доцент, лижний спорт, 1990-1993 Венгерский Ю.М. – заслужений майстер спорту, олімпійський чемпіон, тренер з волейболу.

Після виходу на пенсію Г.Є. Курінного, кафедру очолювали:

1975-1979 Стешенко Петро Олександрович, майстер спорту, кандидат педагогічних наук, 1979-1984 Чуб Василь Павлович, старший викладач, 1984-1993 Волков Євген Петрович, кандидат педагогічних наук, доцент, 1993-1995 Друзь Віталій Анатолійович, старший викладач, 1995-2003 Афендіков Анатолій Іванович, старший викладач, 2003-2005 Галашко Олексій Іванович, майстер спорту старший викладач. З 2006 року кафедру очолює Тарасенко Олександр Володимирович, ст. викладач.

Сучасний склад кафедри: ст. викладачі: Афендіков А.І. – тренер з баскетболу, Ланкова М.Г. – тренер з волейболу, Ляшенко В.О. – тренер з футболу, Калуцький А.О. – майстер спорту, тренер з важкої атлетики, Палашко О.І. – майстер спорту, тренер з гирьового спорту, армспорту, Гугучкіна Л.М. – викладач ЛФК; викладачі: Носко В.В. – тренер з настільного тенісу, Несвітайло Ю.А. – тренер з легкої атлетики, Чудакова С.В. – лижний спорт; лаборанти: Афендікова О.Ю., Іваницька В.І.

З утворенням кафедри фізичного виховання 24 березня 1948 р. стало гостре питання про створення матеріальної бази. На той час в інституті, в головному корпусі, був маленький спортивна зала 18х10 м. З ініціативи Г.Є. Курінного і під його безпосереднім керівництвом в сосновому лісі інституту, на галявинах та просіках були устатковані бігові доріжки, місця для стрибків, метання та штовхання спортивних снарядів, городошні майданчики. На місці сучасної їдальні, біля теперішнього корпусу кафедр біохімії та фізіології (тоді це був чоловічий гуртожиток та клуб), були збудовані – гімнастичний майданчик, 2 волейбольних та 1 баскетбольний майданчик. На луках за річкою Лопань обладнане футбольне поле.

На цих, нехай не дуже комфортних спорудах, зранку до пізнього вечора вирувало спортивне життя, не тільки студентської молоді та співробітників інституту, а й мешканців студентського містечка, навколишніх сел М. Данилівки, Каравану, Лужка, м. Дергачів. На цих спортивних майданчиках навколишня молодь робила перші кроки в спорті.

Це майбутні студенти ХЗІ – Євген Пшеничний, Іван Ковбасюк – баскетбол, Юрій Коломієць – майбутній доцент, Анатолій Білик, Микола Шуцький, Анатолій Переканюк, Анатолій Афендіков – майбутній тренер з футболу та баскетболу, Олександр Новиков – футбол, зараз провідний спеціаліст з конярського спорту України, Микола Старченко – тренер  ХЗВІ з волейболу і багато інших.

Поступово почали утворюватися і працювати спортивні секції з боксу, волейболу, баскетболу, футболу, легкої атлетики, лижних гонок.

Для координації спортивно-масової роботи була створена спортивна рада інституту на чолі з Г.Є. Курінним. В складі ради були капітан футбольної команди Сергій Каленик та майбутній професор  Володимир Якович Максаков.

В 1958 р. ректорат інституту прийняв рішення про будівництво стадіону. Будувати стадіон стали методом народного будівництва. Після занять студенти, співробітники та викладачі виходили будувати стадіон. Ініціатором будівництва був проректор інституту, доцент Микола Олександрович Добровольський,  майбутній ректор Полтавського СГІ. Він був головним прорабом, а замісником у нього  був зав. кафедрою Г.Є. Курінний.

За 2 роки, в 1960 р., стадіон був збудований. Поряд з будівництвом стадіону, будували літній кінотеатр з великою сценою, та 50-метровий напівзакритий стрілецький тир. Співробітники кафедри були найбільш активними учасниками будівництва – В.П. Чуб був одним із головних планувальників футбольних полів, В.С. Кічігін – бігових доріжок та секторів для стрибків і метання спортивних снарядів.

Стадіон  радіофіцирований, має два футбольних поля, три волейбольні та два баскетбольні майданчики, тенісний  корт, бігову 400-метрову доріжку, сектори для стрибків та метання.

На цьому стадіоні в 1960 р. була проведена І-ша Спартакіада вищих навчальних закладів Міністерства сільського господарства України з легкої атлетики, вільної боротьби, важкої атлетики, кульової стрільби. Команда ХЗІ зайняла ІІ місце серед 11 вищих навчальних закладів.

Це був і є кращий стадіон у м. Харкові і області. В 1967 році на ньому було  проведено дві зустрічі першості СРСР з футболу вищої ліги команди „Металіст”, команд Саудівська бригада та представники відзначили гарну підготовку та умови проведення змагань.

В 1965 році був збудований і вступив до роботи чудовий клуб, де була передбачена спортивна зала 24х12 м з 2-ма роздягальнями та душовими. На першому етажі адмінкорпусу учбового господарства „Прогрес”, де зараз знаходиться деканат технологічного факультету, була обладнана зала важкої атлетики.

В 1974 році був збудований житловий будинок № 7. В ньому в цокольному етажі була передбачена лижна база на 250 пар лиж з двома  роздягальнями та лижним сховищем, що діє і зараз.

Закладені традиції ректором В.В. Мацкевичем в 40-ві роки, підтримували  ректори інституту. Постійно приділяли увагу фізичному вихованню молоді, розвитку матеріальної бази. Це  професори М.І. Книга, О.І. Калашник, Г.О. Богданов, Доцент Е.П. Наймитенко, професор М.І. Карта шов. Особливу увагу цій роботі приділяє доктор ветеринарних наук, професор В.О. Головко, випускник  1972 р. нашого інституту. Ставши ректором, перед кафедрою і деканатами поставив завдання: відновити давні традиції, підняти спортивно-масову роботу серед молоді, покращати підготовку спортивних команд.

Всі ці завдання постійно контролюються ректором. Зі свого боку ректор зробив усе, щоб студенти-спортсмени мали все необхідне для занять спортом і фізичним вихованням. Закуплена форма для футбольних команд (а їх 2) баскетбольна форма – чоловіча і жіноча, футбольні, баскетбольні, волейбольні м’ячі, відремонтована покрівля спортивної зали клубу, збірні команди академії користуються, після тренувань безкоштовним  душем, а це більше ста чоловік. Закуплена техніка за доглядом стадіону – 2 газонокосилки, бензопилка, установлено електротабло на стадіоні, пересіяний газон 2-го поля і поля і багато іншого.

На превеликий жаль інститут втратив можливість збудувати спортивний комплекс-манеж з басейном. Свого часу колишній ректор інституту, професор Г.О. Богданов отримав дозвіл і необхідну документацію на будівництво комплексу. Гіпровузом була здійснена прив’язка будівництва до місцевості, але Григорій Олександрович не зміг розпочати будівництво в зв’язку з призначенням його ректором Київської сільськогосподарської академії, а його наступник, І.Ф. Храбустовський, на жаль,  не продовжив цю справу і інститут залишався без спортивного комплексу.

Тепер з приходом на посаду ректора, професора В.О. Головка вдосконалюється спортивна матеріальна база Харківської державної зооветеринарної академії.

Початок був з маленької  спортивної зали та не дуже комфортних спортивних споруд. В ті далекі повоєнні роки не тільки вдосконалювався навчальний процес з фізичного виховання молоді, а й  почали потужно працювати спортивні секції: – боксу, волейболу, баскетболу, футболу, велоспорту, легкої атлетики, лижних гонок, важної атлетики, вільної боротьби.

З приходом на кафедру  Олексія Івановича Каніщева запрацювала секція боксу. Директор інституту знайшов можливості придбати ринг та інший  спортивний інвентар для роботи секції. В ній займалися не тільки студенти, а й діти співробітників інституту. За короткий час роботи О.І. Каніщев зумів згуртувати і підготовити гарну команду, яка успішно виступала в першості м. Харкова. Вболівальники старшого покоління добре пам’ятають виступи на рингу Юрій Дмитровича Рубана, нині завідуючого кафедрою технології тваринництва ім.. академіка М.Д. Потьомкіна, професора, відомого вченого, дійсного члена Нью-Йоркської академії наук і його супротивника В.Білоусова. До речі, онук Юрія Дмитровича теж займається боксом, став призером першості України, майстром спорту. Нажаль, після уходу  О.І. Канішева не знайшлося спеціаліста, який би продовжив розвиток цього виду спорту.

З командою волейболістів працював  Г.Є. Курінний. В команді грали видатні люди нашого інституту такі як Семен Іванович Кравченко, майбутній доцент, зав кафедрою годівлі с.-г. тварин, декан заочної освіти; також доценти І.А. Бузун, А.О. Бабак, М.О. Добро вольський і багато інших майбутніх вчених, провідних спеціалістів сільського господарства.

В 50-ти роках за команду виступали Є.П. Пшеничний, С.О. Білий, В.Є. Зайцев – майбутній тренер команди 70-тих років, В.П. Кабачна, З.Ф. Якименко, В.І. Біла, М.І. Михайлова. На протязі багатьох років основний склад збірної Дергачівського р-ну  складався з команди ХЗІ, яка була найсильніша в області.

В 60 – ті роки команду очолив М.І.Старченко, який повернувся з команди майстрів СКА Вінниця. Тоді в ній виступали, нині і доцент, зав. кафедрою Д.В.Сарбаш, С.М.Говтвян – замісник начальника управління с-г Дніпропетровської області, В.В.Мороз – гол. ветлікар Павлоградського р-ну Дніпропетровської області.

В 70-ті роки команду очолив Віктор Ємельянович Зайцев, в 80-ті роки Волков Є.П. Команда з волейболу постійно виступала в першості ВНЗ м. Харкова, області, серед ВНЗ МСГ України та СРСР. Особливо сильна була в 90-ті роки, коли з нею працював заслужений майстер спорту, Олімпійський чемпіон з волейболу Ю.М.Венгеровський. Син В.Є.Зайцева – Андрій Зайцев, після закінчення інституту, гравець цієї команди, був запрошений до професійної волейбольної команди Голландії. Слід відмітити, що до об’єднання ХЗІ з ХВІ у ветеринарному інституті була теж сильна команда, з якою постійно змагалися волейболісти ХЗІ за призові місця.

Зараз команду тренує ст.. викладач М.Г.Ланкова.

В  повоєнні, сорокові роки, за ініціативою директора В.В.Мацкевича була створена сильна футбольна команда. Це ще тоді була заложена традиція, яка до сих пір активно підтримувалась і підтримується усіма ректорами. Футбол став спортом №І. Ще тоді ректор В.В.Мацкевич, не зважаючи на тяжкі часи, знайшов можливість пошити бутси та придбати однакову футбольну форму. За команду тоді виступали: воротарі – Володимир Максаков, майбутній професор, проректор з наукової роботи, зав. кафедрою годівлі с-г тварин, Геннадій Шелєхов, Сергій Каленик – капітан команди, доцент, Борис Полянський – доцент, Григорій Волков, доцент Геннадій Танцуров, Олександр Рябоконь, Іван Шрамм, Володимир Сірий – начальник управління сільського господарства Донецької обл. й багато інших. Це була найсильніша команда ДСТ „Наука” м. Харкова. За перше місце йшла запекла боротьба з Харківським автошляховим інститутом.

В 1952 році воротар команди В.Я.Максаков та захисник О.О.Рябоконь в складі збірної команди „Урожай” м. Деркачі стали чемпіонами Центральної ради ДСТ „Урожай” СРСР.

В п’ятидесяті роки команда на чолі з капітаном команди Олександром Федосовим, воротарем Олександром Хоружним, Юрієм Коломійцем – потім доцентом кафедри скотарства, Борисом Кузьміним – нині доцент, декан факультету менеджменту, Володимиром Косенковим, Анатолієм Білик і  була неодноразовим призером  ВНЗ м. Харкова. тренером команди був викладач з погодинною оплатою М.О.Малинка, колишній гравець команди „Локомотив” м. Харкова.

В 1963 році тренером футбольної команди інституту був призначений Афендіков А.І. В зв’язку з об’єднанням ХЗІ з ХВІ прийшли студенти-футболісти Юрій Юрченко – після закінчення був головним ветлікарем м. Миргорода та Костя Коноржевський – потім  професор УНДІЕВ. Це були чудові гравці, які в купі з П.Гапоненко, Анатолієм Олійником, Євгеном Грузинським, Олександром Гнатушенко, Геннадієм Чупринюком, воротарем Іваном Бондарем та Семеном Чепраковим з гідністю виступили у вищій лізі ВНЗ м. Харкова. Команда постійно боролася  з командами  ХАІ, ХІРЕ, ХІСІ, ХАДІ, педагогічним інститутом за перше місце. Вони постійно були у четвірці кращих. 6-8 гравців виступали за збірну команду Дергачівського р-ну, яка була, 4-х кратним  чемпіоном області та кілька разів призером.

В 1966 році інститут одержав право провести Фінал першості ВНЗ МСГ СРСР на нашому стадіоні. Тоді фінал проходив серед 12-ти переможців зон СРСР. Наша команда була 4-ю.

В 1967 році стала володарем Кубка ДСТ „Буревісник” м. Харкова, перемігши у Фіналі чемпіонів серед ВНЗ ДСТ „Буревісник” СРСР команду ХІРЕ з рахунком 0:0 та 2:0. Два м’ячі забив Юрій Юрченко. В Фіналі 1968 року в м. Львів, була  ІІІ – тя серед ВНЗ МСГ СРСР. За команду виступали – воротар П.Пономаренко, польові гравці: Г.Чупринюк капітан команди, С.Числов, В.Куценко, О.Гнатушенко, О.Дудник, О.Новіков та інші.

В 1970 році в фіналі, в м. Мелітополь склад команди був уже другим: воротар  П.Пономаренко, польові гравці: В.Бакуменко к-н команди, М.Шуцький, В.Карпов, В.Числов, В.Куценко, А.Агейкін, В.Прудніков нині професор, зав. кафедрою – він був признаний кращим півзахисником турніру, Ю.Кравченко, В.Тараненко, Л.Бондаренко. Команда була ІІ- ю.

В 1971 році всі сільськогосподарські ВНЗ були переведені з ДСТ „Буревісник” в ДСТ „Колос”. Центральна рада ДСТ „Колос” СРСР не включила футбол в Спартакіаду ВНЗ МСГ.

Футболісти нашого інституту – 23 чоловіки на чолі з тренером команди Афендіковим А.І. написали листа до газети „Советский спорт”, кореспондент в Харківській області Володимир Ровчан та головний редактор „Футбол – Хоккей” Віктор Понедєльник  опублікували статтю „Відлучили від футболу”. Ініціативу футболістів інституту підтримали і другі ВНЗ МСГ та відповідальний за футбол ЦР ДСТ „Колос” Тіберій Попович, колишній гравець Київського „Динамо”.

В 1972 році ЦР ДСТ „Колос” знову почала проводити змагання з футболу.

З 1972 по 1976 роки збірна команда ХЗВІ з футболу – незмінний чемпіон ВНЗ України. За команду виступали – В.Бакуменко та С.Сівні – капітани команди, В.Числов, В.Куценко, воротарі – П.Пономаренко, О.Каракуц, Г.Стороженко, гравці – О.Рабінович, О.Тюрін нині замісник обласної федерації футболу, А.Малич, В.Шабанов, О.Прокопенко нині начальник ветеринарної регіональної служби, генерал-майор, В.Ярош.

В 1977 році відбувся Фінал ВНЗ МСГ СРСР в м. Калінін (Тверь) де команда посіла І місце. У 1982 році на базі інститутської команди, підсиленою 3-ма гравцями ХІМЕСХу – В.Золотницьким, С.Івановим, В.Шевченком була сформована збірна команда Обласної ради ДСТ „Колос” для участі в Спартакіаді спортивних товариств. Збірна ДСТ „Колос” переграла команду „Спартак” 3:0, „Динамо” 3:1, та сильну команду „Буревісник” 2:1 і вийшла у фінал, де поступилася команді „Зеніт” 1:0 за яку виступали гравці команди „Металіст” та „Маяк”. Наші гравці І.Сіроштан, Ю.Громовий та В.Лященко одержали запрошення грати в к- ді „Маяк”. В цей 1982 рік команда ХЗВІ виступала в першості ЦР ДСТ „Колос” України за облраду ДСТ „Колос” Харкова. Змагання проходили в Криму у Джанкойському районі. В фіналі вона поступилася господарям турніру – команді Криму 0:1.

У 80-ті роки за команду виступали – І.Сіроштан – капітан команди нині тренер І ліги м. Мелітополь, воротар В.Федяєв нині зам. Декана технологічного факультету, В.Лященко нині ст. викладач кафедри фізичного виховання, тренер футбольної команди, Ю.Громовий, І.Носуленко, В.Головко, В.Котиш, Ю.Хворост, С.Литвиненко і інші гравці.

Кращі гравці інституту були запрошені виступати за команди майстрів: Євген Власенко – воротар 60-тих років за команду „Карпати” Львів, В.Беспалько „Металіст”, а потім за  команду м. Актюбінськ І ліга СРСР. Ігор Носуленко – „Кристалл” Херсон. Юрій Громовий – „Дружба” Иошкар – Ола. Сергій Литвиненко  „Спартак” Начальник. Всі запрошені закінчили інститут. Власенко Є. з 2-го курсу ФВМ переїхав до Львова.

Поряд з виступом команди у змаганнях різних рангів в інституті традиційно, починаючи з 50-х років, проводяться змагання з футболу серед навчальних груп, першість збірних команд курсів, факультетів, розігрується Кубок ректора, Кубок виклику, де зустрічаються випускні курси факультету ветеринарної медицини та технологічного факультету.

У 1986 році команду очолив В.Лященко, колишній гравець команди. Після закінчення ХЗВІ, він закінчив Харківський інститут фізичної культури, зараз ст. викладач кафедри фізичного виховання, продовжує підтримувати славетні традиції з футболу в академії. У 1991 р. Була проведена перша першість ВНЗ МАП України. Команда стала другою після Дніпропетровського СГІ.

Після того, як інститут очолив професор Головко В.О. він відразу поставив завдання відновити футбольні традиції інституту, які були у 70-х роках, коли він був студентом. Це завдання успішно вирішується. Команда отримала все необхідне – форму, м’ячі , бутси. Завдяки його допомозі вимогливості обидві команди з футболу отримали все необхідне для успішної підготовки та виступу у змаганнях.

Слід відмітити, що увага ректора приділяється не тільки до футболу. Все необхідне мають і інші види спорту – баскетбол, волейбол, гандбол, гирьовий спорт, важка атлетика та інші.

На цей час перша команда з футболу являється лідером вищої ліги ВНЗ м. Харкова, поряд з такими ВНЗ, як академія фізичної культури, педагогічний університет, автошляхова академія та інші ВНЗ.

Друга команда з футболу, яка в сезоні 2004-2005 р. Виступала в І-й лізі, теж отримала право грати в вищій лізі – забила 29 м’ячів у ворота супротивника і пропустила лише один, зараз ця команда теж грає у вищій лізі, по результатам першого кола – п’ята.

Команда з міні-футболу – 4-та серед ВНЗ м. Харкова. Попереду тільки команди майстрів вищої ліги України „Александр” академія фізичної культури.

Приймаючи участь у першості Харківської області в І лізі, команда посіла І місце і отримала право в 2006 році виступити у вищій.

В жовтні 2004 р. футбольна команда виборола право виступати і у вищій лізі ВНЗ МАП України. Зараз з командою працюють тренери: Ляшенко В.О., Яковенко В.В. – колишній гравець професіональних команд, лікар Клименко В.В. Багато футболістів академії отримали запрошення виступати за команди майстрів вищої, І і ІІ ліги України: Р.Фомін – гравець „Металіст” Харків та збірної молодіжної України, В.Басанець  та А.Єрьоменко – ФК „Газовий” Харків, П.Бабенко – ФК „Полісся” Житомир.

Сучасна молодь добре підтримує футбольні традиції попередніх поколінь.

В 1949 році Василь Павлович Чуб, який повернувся з війни і став працювати лаборантом кафедри, організував секцію з велоспорту та лижних гонок. Не маючи хорошого інвентарю, спортсмени цих секцій стали показувати не погані результати та займати призові місця на змаганнях. Поступово матеріальна база покращувалась і поповнювалась якісними інвентарем – велосипедами, лижним спорядженням. Багато інвентарю для тренувань виготовляли і самі спортсмени з тренером – велотренажери, лижоролери та інше. Поступово велосипедисти стали показувати хороші результати, стали призерами та переможцями обласних змагань. Сам Чуб В.П., у 50-ті роки став чемпіоном ЦР ДСТ „Урожай” України і членом збірної команди ЦР ДСТ „Урожай”.

На чолі з тренером, команда зробила в 1961 році велопробіг Харків-Крим. Стала кращою командою облради ДСТ „Наука”, куди входили всі ВНЗ. Пізніше ДСТ „Наука” була переорганізована у спортивне студентське товариство „Буревісник”.

В 1956 році на кафедру прийшов працювати ст. викладач, майстер спорту з лиж Володимир Степанович Кічігін, фанатично закоханий в лижний спорт. В.П.Чуб передав лижну секцію В.С.Кічігіну, а сам став тренувати велосипедистів та керувати секцією стрільби.

Володимир Степанович Кічі гін підготував відмінну команду, яка неодноразово була чемпіоном та призером області, м. Харкова, ВНЗ МСГ СРСР. Підготував двох майстрів спорту, братів Олександра та Олексія Кучерявенко, членів збірної команди ДССТ „Буревісник” Харкова ТА України. Обидва кандидати ветеринарних наук, другий генерал-лейтенант ветеринарної служби, замісник головного лікаря України. також було підготовлено багато першорозрядників які успішно захищали честь інституту на різних змаганнях.

Особливо відзначилася член збірної команди ДССТ „Буревісник” та області Лемешева Марія Михайлівна, нині професор, зав. кафедрою птахівництва академії. Вона була членом президії облради ДССТ „Буревісник”, делегатом на Всесоюзному з’їзді ЦР ДССТ „Буревісник”. Це була відмінна лижниця, яка і зараз показує приклад молоді на лижні.

Поряд з лижами, В.С.Кічігін тренував легкоатлетів. У 1959 році команда виступила за Харківську обласну раду ДСТ „Колгоспник” у м. Києві і зайняли перше місце в першості ЦР ДСТ „Колгоспник” з легкої атлетики, обігравши сильну команду м. Києва.

На І Спартакіаді ВНЗ МСГ України, що проходила на стадіоні ХЗІ у 1960 році. Команда легкоатлетів була першою в командному заліку, завдяки цій перемозі ХЗІ був другим в загальному заліку Спартакіади. За команду виступали – В.Пономаренко, стрибок в довжину, подвійний стрибок, після інституту він провідний фахівець Управління сільського господарства Харківської області. Євдокія Пономаренко – штовхання ядра, метання диску, списа – нині доцент кафедри економіки Білгородського СГІ, Росія. П.Болотніков – призер України з бігу на 400, 800 метрів. В.Ткаченко – 1500 м, 5000 м мав І спортивний розряд. В.Тіщенко – багатоборство, після інституту голова колгоспу, депутат Верховної Ради України. Ю.Юрченко – стрибок у висоту, біг 100 м.

Після переходу на роботу в Білгородський педагогічний інститут, лижників В.С.Кочігіна  знову став тренувати В.П.Чуб. Він відразу приступив до вдосконалення матеріальної бази. Були придбані нові моделі лижоролерів, гоночні лижі естонської та закарпатської лижних фабрик, на той час кращі лижі в колишньому СРСР, лижний одяг, взуття, титанові лижні палки тощо. Спортсмени – лижники отримали можливість тренуватися круглий рік.

Лижні гонки були дуже популярні в інституті. На старт лижних змагань виходили не тільки студенти, а й співробітники інституту. В лісі х. Караван були розмічені та підготовлені траси. На суботу та неділю з 250 пар лиж, не залишалося ні однієї пари. Заявки подавалися на кафедру за 2-3 дні до вихідних.

У своїх спогадах про лижний спорт, згадує капітан команди 70-80 років, кандидат в майстри спорту, нині доцент кафедри технології тваринництва ім. Д.М.Потьомкіна Петрушко Микола Петрович, по сумісництву директор кінно – спортивної школи. Він згадує  – „Лижний спорт був дуже  популярний в інституті і не поступався „спорту №1 футболу”. Цьому сприяло наявність матеріальної бази, велика кількість лижного інвентарю, частина  яких була полу пластикова і пластикова, взуття, одяг тощо. Головне те ,що сприяло розвитку лижного спорту в інституті, була фанатична відданість викладачів кафедри фізичного виховання. Кожного року на високому організаційному рівні проводились різні змагання, що давало можливість комплектувати збірну команду інституту, облради ДСТ „Колос” для участі у обласних, всеукраїнських, всесоюзних змаганнях. В 70-80-х роках незмінним начальником команди був ст. викладач кафедри фізичного виховання А.І.Афендіков, в майбутньому зав. кафедрою. Екіпіровка, проїзд, харчування, проживання, документація учасників, стратегія і тактика, моральний клімат в колективі, високі і бійцівські якості – далеко не повний перелік питань, які лягали на його плечі.

Тренером команди був Чуб В.П. – ст.. викладач, майбутній зав. кафедрою. Він завжди був врівноважений, доброзичливий, по-батьківські дбайливий. В день старту в 6 годин ранку, він на трасі, перевіре температуру повітря, снігу, підбере лижну мазь, підготовлять з Анатолієм Івановичем харчування на трасі. Під час старту вони поряд з нами 2-3 години. Я і зараз, через 25 років, чую голоси бігучих поряд дорогих вчителів – „як працюють лижі”, – „плюс 5 сек. десятому номеру”, – „попрацюй на підйомі”, – „випий какао”. Ось чому виступаючі в Ворохті, в Білорусії, в м. Пермь, в м. Тарту, в м. Тростянець Сумської обл. команда займала призові місця.

м. Ворохта, Закарпатська обл. – Всеукраїнські ігри ВНЗ МСГУ України 2 місце  – серед 9 команд.

м. Тарту 10 команд – 3 місце.

м. Пермь – фінал Всесоюзних ігор ВНЗ МСГ СРСР – 3 місце.

м. Вітебськ, Білорусія – „ – „ – „ – 2 місце.

За команду виступили – Віктор Богдан ветеринарний факультет. При маленькому зросту 160 см., відзначався відмінними якостями, був переможцем та призером обласних, всеукраїнських та всесоюзних змагань на дистанції 30 та 50 км. Після закінчення інституту працює ветеринарним лікарем в Конотопському р – ні, Сумської області.

Микола Петрушко – студент зооінженерного факультету, капітан команди – переможець районних, обласних змагань. Бронзовий призер Всесоюзних ігор ВНЗ МСГ СРСР м. Тарту, Естонія. Друге місце у естафеті 4×10 ВНЗ МСГ СРСР м. Вітебськ, Білорусія. Працює в ХДЗВА, доцент каф. ВРХ.

Микола Субачев – студент зооінженерного ф – ту, призер обласних і Всесоюзних змагань. Працює в органах внутрішніх справ м. Дніпропетровськ, підполковник міліції.

Віктор Ткаченко – студент зооінженерного ф – ту. Призер обласних Всеукраїнських та Всесоюзних змагань ВНЗ МСГ. В цей час живе в Германії.

Іван Савченко – студент  зооінженерного ф – ту. Чемпіон області із зимового триборства, чемпіон України серед ВНЗ  на 15 км Срібний призер ВНЗ МСГ СРСР – м. Пермь. В 1980 р. одержав право нести олімпійський вогонь. Живе і працює в м. Глухов, Сумської обл.

Валентина Познякова – ветеринарний ф – т. Чемпіонка області, Всеукраїнських ігор, Ворохта, Закарпаття, срібний призер Всесоюзних ігор (фінал) ВНЗ МСГ СРСР м. Пермь. У 1980 р. одержала право нести олімпійський вогонь.

В наші дні поступово відроджуються лижні традиції. В академію прийшли непогані лижники. В 2003 р. в м. Суми на Спартакіаді ВНЗ МАП України зайняли почесне 4 місце.

На посаді викладача, з погодинною платою, зі спортивної гімнастики із 1955 по 1962 рік працював відмінний спеціаліст Юліан Драйзер. З новачків, за 2-3 роки готував першорозрядників. Це була хороша команда, яка успішно виступала в змаганнях. На кафедрі хімії і зараз працює, доцент кафедри, одна із гімнасток Ю.Драйзера, Лукашко Валентина Вікторівна. У 1962 році команду очолив штатний викладач кафедри гімнаст Друзь Віталій Анатолійович, який продовжував роботу з гімнастами. Команда гімнастів успішно виступала в різних змаганнях. В той час за неї виступали О.С.Яковлєв – нині доцент академії, мав перший розряд і тренувався по програмі майстрів. Реґіна Юріївна Миро ненко – лаборант. Л. Надточій і багато інших.

На жаль у 1970 році сільськогосподарські ВНЗ із ДССТ „Буревісник” перейшли в ДСТ „Колгоспник”, нині ДСТ „Колос”, де гімнастику не культивували, а спортивне товариство „Буревісник” до своєї Спартакіади ВНЗ ДСТ „Колос” не допускало. Секція спортивної гімнастики розпалась.

В 50-ті роки в інституті працював викладач-тренер з погодинною оплатою В.Яценко. він тренував команду з вільної боротьби, це була сильна команда. Сам він був репресований по підлому доносу. З нього було знято звання майстра спорту з вільної боротьби. В 1955 році його виправдали. Почав тренуватися. Виграв чемпіонат СРСР, знову став майстром спорту. В 1960 році очолив секцію боротьби в інституті. Підготував сильних першорозрядників – П.Лимаря чемпіона І Спартакіади ВНЗ МСГ України 1960 року – нині доцент Білгородського СГІ, І.Островерх – призер Спартакіади, потім співробітник інституту, зав. практикою, Б.Рубан – нині доцент інституту і багато інших. Команда успішно виступила на різних змаганнях. На І Спартакіаді була – 2-ю. В 1976 році з командою працював зав. кафедрою, майстер спорту Стешенко П.О. – команда успішно виступила на Спартакіаді ВНЗ СРСР. Студент 2 курсу ФВМ Є.Моначурян став майстром спорту, членом збірної молодіжної команди України. В 1985 р. з командою борців працював ст.. викладач, майстер спорту Ю.М.Шпір та викладач, майстер спорту О.О.Танец. Була підготовлена сильна команда борців – чемпіони Харківської області і м. Харкова. Студент 3 курсу зооінженерного факультету М.Козак став майстром спорту, членом збірної команди ЦР ДСТ „Колос” України.

Поряд із борцями, Ю.М.Штір вів секцію гирьового спорту. Були підготовлені відмінні гирьовики, чемпіони області, переможці зональних та фінальних змагань серед ВН МСГ СРСР. Він заложив основу для розвитку цього виду спорту в інституті. Було підготовлено 2 майстри спорту, 4 кандидати в майстри спорту, 10 чол. Першорозрядників. Майстри спорту – О.Затварський та В.Кокошко.

Зараз з командою працює майстер спорту України, ст. викладач О.І.Галашко. На цей час команда бронзовий призер ВНЗ МАП  України, одна із лідерів ВНЗ м. Харкова, чемпіони області, чемпіони України та світу.

Є.Оганесян – студент 3 курсу ФВМ – виконав норматив майстра спорту, призер чемпіонату України та світу.

Ольга Часловець – студентка 4 курсу ФВМ – рекордсменка України, 6-та на чемпіонаті світу, виконала норматив майстра спорту.

Віталій Зарудний – студент 5 курсу ТФ – призер чемпіонату України, 6-те місце на чемпіонаті світу, майстер спорту.

І.Мироненко – студент 1 курсу – призер чемпіонату України, 5 місце на чемпіонаті світу і багато інших.

Поряд з гирьовиками відмінні результати показують члени збірної команди з важкої атлетики, пауерліфтінгу (триборство) та армспорту (боротьба на руках). Важка атлетика:

 1. Маланюк Оксана – студентка 4 курсу ФВМ, майстер спорту міжнародного класу, чемпіонка України, 10-та на чемпіонаті світу.
 2. Сухіна Олена – ст – ка 4 курсу ФВМ, майстер спорту міжнародного класу, 9 місце на чемпіонаті світу, член збірної команди України.
 3. Шейко Лідія – ст – ка 1 курсу ФВМ, майстер спорту міжнародного класу, чемпіонка України, член збірної команди України.
 4. Вишницька Наталія – ст – ка 1 курсу ФВМ, майстер спорту міжнародного класу, чемпіонка України, член збірної команди України.
 5. Рибалко Олександр – ст – т, 4 курс ФВМ, майстер спорту, призер чемпіонату України.
 6. Ковальчук Олександр – ст – т, 3 курс ФВМ, майстер спорту, призер чемпіонату України.
 7. Корець Федір – ст – т 2 курсу ФВМ, майстер спорту, призер чемпіонату України.
 8. Літвінов Павло – ст – т 4 курсу ФВМ, майстер спорту, чемпіон України.
 9. Лук’янов Євген – ст – т 1 курсу ФВМ, майстер спорту, чемпіон України.
 10. Пікалов Сергій – ст – т 3 курсу ФВМ, кандидат в майстри спорту, призер чемпіонату України.
 11. Тіщенко Максим – ст – т 4 курсу ФВМ, кандидат в майстри спорту, призер чемпіонату України.
 12. Насибулін Андрій – ст – т 3 курсу ФВМ, кандидат в майстри спорту.

Команда важкоатлетів – одна із найсильніших команд ВНЗ м. Харкова. Вона чемпіон Харківської області, призер Всеукраїнської студентської Універсіади, переможець різних змагань та турнірів.

Разом з молодими спортсменами відмінно виступають члени збірної команди з пауерліфтінгу на чолі з Вишніцким Олексієм – студентом 4 курсу ФВМ, заслуженим майстром спорту України, чемпіоном світу та Європи.

Муха Олександр – ст – т 2 курсу ФВМ, майстер спорту, призер України. Команда посідає ІІ місце серед ВНЗ м. Харкова. разом з Гур”євим Денисом – майстер спорту, призер Європи та світу, чемпіон України з армспорту, успішно виступає команда академії в першості м. Харкова серед ВНЗ.

Олексій Вишніцкий – заслужений майстер спорту України, в 2003 році признаний кращим спортсменом року Харківської області з не олімпійських видів спорту і нагороджений губернатором області.

Поряд з важкоатлетами успішно виступають бадмінтоністи, майстри спорту України, члени збірної України:

Євген Почтарьов – абсолютний чемпіон України, майстер спорту.

Микола Шаршунов – чемпіон України в парному розряді, майстер спорту. Ці спортсмени являються студентами 2 курсу ФВМ.

Відмінно виступають у вищій лізі ВНЗ м. Харкова гандбольна жіноча команда академії. У 2004 році команда була  друга, а в 2005 р. – третя. Це великий успіх команди. за неї грають кандидати а майстри спорту:

 1. Рижкова Яна – 2 курс ФВМ Солов”ян Ольга – 4 курс ФВМ
 2. Олійник Наталія – 2 к. ФВМ Прохоренкова К. – 4 к. ФВМ
 3. Мор Ліана – 3 курс ФВМ         Хомутських Г. – 1 к. ФВМ
 4. Курган Аліса – 1 курс ФВМ
 5. Буряк Асель – 3 курс ТФ
 6. Русанова Олена – 3 курс ТФ

На початку  50-х років з ініціативи Миколи Карповича Калашникова була створена баскетбольна секція. В ній займалися як студенти, так і діти співробітників інституту. Заняття секції проходили: влітку на відкритому майданчику, а взимку в малому спортзалі 18×9м. На той час була сформована хороша команда, її підсилили студенти – іноземці з Венгрії, які навчались в нашому інституті. В 1956 році в травні на базі інститутської команди була створена збірна команда Дергачівської ради ДСТ „Урожай” в складі: Є.Пшеничний, А.Зубрич, І.Ковбасюк, Є.Сіножевський, В.Бугайов, В.Білий, та жителів району – А.Гузенко – капітан команди, А.Афендіков. Змагання відбулися на відкритих майданчиках на нинішній вулиці Полтавський шлях, напроти кінотеатру „Спорт”. Команда вперше зайняла І місце в першості області. Пізніше команду підсилив Д.Біляєв, Г.Катенджі – нині професор, зав. кафедрою Сумського НАУ. Команда стала постійним учасником першості ВНЗ м. Харкова та області. Пізніше була створена жіноча команда.

В 1969 році команду очолив викладач Афендіков А.І. За неї виступали:

О.Зарубін – нині головний ветлікар Боровського району

В.Наливайко – нині ветлікар інституту птахівництва

В.Гловачов – зам. головного ветлікаря Харківської області, С.Скиба, О.Козодуб та інші.

У 1971 році на першості ВНЗ МСГ України команда була бронзовим призером м. Мелітополь.

За жіночу команду виступали – В.Веліканова – нині доцент кафедри розведених с-г тварин, З.Мороз – капітан команди, О.Канівець, Т.Канівець, В.Мороз – нині завідуюча відділом кадрів академії, Л.Лисенко та інші. На жаль, з переходом в спортивне товариство „Колгоспник”, секція розпалася, як і гімнастика.

Баскетбол в інституті почав відроджуватися наприкінці 80-х років. Інститут отримав можливість знову приймати участь у Спартакіаді ВНЗ м. Харкова з футболу, волейболу, легкої атлетики, гирьового спорту, баскетболу, лижних гонок. Була створена і підготовлена баскетбольна команда. Проведено першість інституту, відібрані кращі спортсмени для збірної команди. Почалося відродження баскетболу.

Зараз баскетбольна чоловіча команда 2-х кратний бронзовий призер першості ВНЗ м. Харкова І ліги, де виступають ВНЗ ІІ та ІІІ  групи. В своїй ІІІ- тій групі команда посідає перше місце.

За чоловічу команду виступають першорозрядники: В.Кушнір – капітан команди, Є.Чепель, Д.Воробйов, О.Середа, О.Киньов, О.Вальвач, Р.Гузенко – студенти ТФ, В.Ткаченко, О.Чебан, О.Блізніцов – студенти ФВМ. І.Пацюк – ф – тет менеджменту. Поряд з ними тренується здібна молодь. Всього в чоловічій команді займається 21 студент.

Поряд з чоловічою командою створена також і жіноча, в складі М.Хорощенко – капітан команди, І.Проскурова – студенти ФВМ. Н.Казьміна, І.Дрогіна, О.Козирєва, Г.Гончарова, О.Кочергіна, А.Жолус, А.Самохіна – студенти ТФ. М.Лисковець, К.Канатаєва – ф –тет менеджменту.
З першої спроби виступу в першості ВНЗ м. Харкова І- ї ліги, команда посіла 5 –те місце серед 14 команд. Обидві команди мають все необхідне для тренувань – м’ячі, баскетбольну форму і т. Інше.

На цей час в академії працюють секції з футболу (3 команди), волейболу, баскетболу – чоловіча та жіноча команди, гирьового спорту, гандболу – жінки, важкої атлетики, армспорту, настільного тенісу, бадмінтону, легкої атлетики, лижного спорту, шашок та шахів, кінного спорту. В них займається 12 майстрів спорту, 18 кандидатів в майстри спорту, більше сорока першорозрядників.

Щорічно проводиться традиційна Спартакіада серед збірних команд курсів 3-х факультетів, серед збірних команд факультетів з 10 видів спорту. Спартакіада І- х  курсів серед навчальних груп – баскетбол, легка атлетика, гирьовий спорт, настільний теніс, що дає можливість виявляти здібну молодь для поповнення спортивних секцій. Це дало можливість три роки підряд посідати І місце в Спартакіаді ВНЗ  ІІІ групи м. Харкова .

Вся спортивно – масова робота в академії знаходиться під постійним контролем та увагою ректора академії, професора Валерія Олексійовича Головка.

За весь період роботи кафедри фізичного виховання було підготовлено 18 майстрів спорту, 37 кандидатів в майстри спорту, більше 1200 першорозрядників.

Основними напрямками науково – дослідної роботи кафедри були „Розробка теорії фізичного виховання і вивчення педагогічних основ студентів в процесі Спортивних тренувань”.

Викладачами кафедри надруковано 20 робіт і статей. Два викладачі захистили кандидатські дисертації і стали кандидатами педагогічних наук. На цей час два викладачі заочно займаються в аспірантурі.

За роки діяльності і кафедри її колектив підготував 20 методичних рекомендуй та вказівок по теорії та практиці фізичного виховання і спортивного тренування студентів, учбових програм, які використовуються в процесі навчання.

Колектив кафедри прийняв активну участь у розробці нової навчальної програми з фізичного виховання для студентів ВНЗ Міністерства Аграрної політики незалежної України .