Музей Академії

Керівник музею   – Парака Наталія Анатоліївна

Тел.  57-392

Адреса  62341  Харківська обл.,  Дергачівський р-н.,  смт. М. Данилівка,   вул. Академічна, корпус студентського клубу

 

Історія створення музею академії починається з об’єднання у 1960 році двох славетних найстаріших вузів України – Харківського ветеринарного та Харківського зоотехнічного інститутів, кожен з яких має дуже багату і повчальну історію. Серед викладачів і студентства виникла ідея про створення музею історії Харківського зооветеринарного інституту, яку підтримав ректор І.О. Калашник.  Вихованець Харківського  ветеринарного інституту, він  глибоко шанував своїх вчителів і колег, а також прагнув зберегти кращі освітянські традиції двох вузів і пам’ять про їх славні імена.

Завідувачем музею на громадських засадах у 1963 році обрано доцента В.М. Землянського – колекціонера, що захоплювався історією, скульптурними пам’ятками, фотографією. Перших відвідувачів музей прийняв у червні 1964 року. На кращих традиціях минулого – виховувати молоде покоління:  таку мету ставив перед собою перший  музей історії ХЗВІ.

З розвитком зооветеринарного інституту, з введенням у навчальні програми курсу історії ветеринарної медицини, історії зоотехнії та для покращення виховної роботи серед молоді, керівництвом вузу було поставлено завдання оновити експозицію музею, активізувати його роботу. 17 червня 1976 року було проведено засідання ради музею, намічено плани реконструкції, обговорено ескіз експозиції. Музей розмістився на 4-му поверсі головного корпусу в окремій кімнаті площею 78 м2. У листопаді 1978 року оновлений  музей історії розпочав свою роботу, приймаючи різні категорії відвідувачів: слухачів ФПК, студентів, випускників минулих років, гостей із зарубіжних країн.

Музеєм історії в період з 1978 до 2001 року завідували Т.С. Бондарєва, А.Д. Юрченко, С.І. Бульба, Л.І. Симоненко, Л.М. Кущ. З 2002 р. і до теперішнього часу  музеєм завідує Н.А. Парака.

У 2002-2005 роках музей історії пережив ще одну реорганізацію. Для його розміщення було виділено нове приміщення на  1-му поверсі студентського клубу площею 128 м2. У  2001 р. ХЗВІ змінив свій статус і назву  на Харківську державну зооветеринарну академію, відповідно до цього  змінилася і назва музею – музей історії ХДЗВА.

Експозиція музею поетапно розкриває історію становлення та розвитку вищого навчального закладу і складається із 4-х основних тематичних розділів:

  1. Від кафедри скотолікування у складі Імп. Харківського університету до самостійного вищого навчального закладу – Харківського ветеринарного інституту. 1805-1960 рр.
  2. Від Південно-Західної учбової ферми до вищого навчального закладу – Харківського зоотехнічного інституту. 1847-1960 рр.
  3. Об’єднаний Харківський зооветеринарний інститут і його навчально-науковий потенціал . 1960-2001 рр.
  4. Харківська державна зооветеринарна академія на сучасному етапі.

Музей історії академії розміщений у трьох залах, експозиція якого налічує біля 1000 оригінальних пам’яток культури (фото).

У першій залі демонструються такі стенди: ректори вузу, міжнародні зв’язки академії у галузі освіти, розгорнута унікальна виставка «Літературна академія».

Друга зала присвячена історії розвитку вищої ветеринарної і  зоотехнічної освіти і  науки на Слобожанщині на протязі  ХІХ століття. Тут представлено документальні історичні джерела, речові експонати, світлини, раритетні меблі з кабінету академіка М.Д. Потьомкіна.

Третя зала мовою експонатів  висвітлює  подальший розвиток ХВІ  та ХЗІ з початку ХХ століття і до їх об’єднання у 1960 році: участь викладачів і студентів обох вузів у другій світовій війні; наукові школи; факультети і кафедри академії;  культурне і спортивне життя студентства.

Музей історії академії – жива організаційна структура. З моменту його відкриття музей відвідали біля 13 000 осіб. Це студенти вузу, абітурієнти, учні старших класів, слухачі факультету підвищення кваліфікації, учасники студентських олімпіад, наукових конференцій, гості академії. Для них відкрита Книга почесних гостей. Спочатку це був чистий лист, тепер в ній більше ста списаних сторінок від вдячних відвідувачів. Тут можна прочитати враження про відвідування нашого навчального закладу і, зокрема,  музею його історії, слова щирої вдячності за збереження культурної спадщини та побажання на майбутнє. Серед відгуків є і раритетні, наприклад, запис Галини Хоткевич під час відвідин музею у 2005 році: «Щиро радію, відвідуючи цей повчальний, з любов’ю влаштований, славоносний музей. Радію також, що численні вихованці академії працюють на усіх теренах землі, За колишнього  викладача підписую- батька мого Гната Хоткевича.”(фото)

Музей історії постійно проводить просвітницьку, пошукову, науково-дослідницьку роботу, веде переписку з міжнародними і вітчизняними державними і громадськими установами і організаціями, з випускниками вузу, музеями історичного профілю. Результати пошукової роботи висвітлюються на сторінках  періодичних  видань, наукових збірників праць, спеціальної літератури.

Музей історії ХДЗВА – учасник Асоціації вузівських музеїв міста Харкова.

Фото 1-й зал